Tüm Haberler
TOM Bank, “ana bankacılık teknolojisi için Architecht” ile anlaştı

GMY’miz Şule Hatun Aşvaroğlu Fintechtime Dergisinin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için hazırladığı soruları yanıtladı.

Kadınların daha az bulunduğu fintech sektörüne girmeye nasıl karar verdiniz? Ekosistem ile kesişen kariyer öykünüzü sizden dinleyebilir miyiz?
Sizlerin de bildiği üzere teknoloji sektörüne duyulan ihtiyaç her geçen gün artıyor. Pandemiyle birlikte dijital dönüşümün hızlanması birçok sektörde yeni fırsatları da beraberinde getirdi. Bu sektörlerin başında fintech endüstrisi yer alıyor. Türkiye’de şu an 631 aktif fintech girişimi bulunuyor. Bu girişimlere baktığımızda en çok ödemeler ve bankacılık teknolojisi alanlarında genişleme görüyoruz. Fintech girişimleri çoğaldıkça bankalarla olan iş birlikleri de artıyor, yeni iş modelleri devreye giriyor ve finansal kapsayıcılığı arttıran ürün ve hizmetler geliştiriliyor. Biz de Architecht olarak bankacılık teknolojisi alanında yeni çözümler geliştiren bir marka olarak finansal teknoloji sektörüne değer katmaya devam ediyoruz.
Biliyorsunuz Kuveyt Türk Katılım Bankası, 2015 yılında finansal teknoloji alanında bankacılık teknolojileri geliştirme vizyonuyla Architecht’i kurdu. Bugün fintech alanında yaşanan gelişmelere baktığımızda yapılan bu yatırımın ne kadar kıymetli olduğunu somut bir şekilde görebiliyoruz. Architecht şu an 10 bankanın uçtan uca bankacılık teknolojisini geliştiren, global ortaklarıyla uluslararası projelere imza atan ve yeni ürün yatırımlarıyla sektörün ihtiyacına uygun çözümleri hızlıca hayata geçirebilen dinamik ve çevik bir kurum. Tüm bu gelişmelere baktığımda teknoloji sektörünün hızla büyümesi ve Kuveyt Türk’ün bu alanda büyüyen hedeflerine katkı sağlamak aynı zamanda bu büyümenin bir parçası olmak için kariyer değişikliği yapmaya karar verdim ve Architecht ailesinin bir parçası oldum.

Şirketinizin kadın çalışan ve yöneticilere bakışı nasıl? Oran veya rakam paylaşırsanız sevinirim.
Architecht’te tüm süreçler “önce insan önce çalışan” prensibiyle gerçekleşiyor. Bu çatı altında görev yapan herkes eşit haklara sahip. Gerek müdür kadrolarımızda gerekse üst yönetimimizde birçok kadın yöneticimiz var. Dört genel müdür yardımcımızın ikisi kadın. Arhitecht olarak kadın istihdamı noktasında çok iyi bir konumda olduğumuzu söyleyebilirim. 650 kişilik genel organizasyonumuzun yüzde 40’ından fazlası kadın çalışma arkadaşlarımızdan oluşuyor. Buradaki turnover oranımız da sektörün oldukça altında. Architecht, iş yaşam dengesini gözeten, çalışanlarının sosyal hayatta da mutluluğunu hedefleyen bir kurum. Sadece çalışma arkadaşlarımıza değil ailelerine ve çocuklarına dokunduğumuz birçok sürecimiz var. Tüm bu kıymetli yaklaşımlar çalışan bağlılığı ve sürdürülebilir başarı noktasında bize güç kazandırıyor.

Sektörde çalışmak isteyen kadınlar nasıl bir yol izlemeli, kendilerine neler önerirsiniz?
Değişim ve dönüşüme hızlı adaptasyon gerektiren bir sektörün içerisindeyiz. Gerek yasal düzenlemeler gerekse dijitalleşmenin getirdiği kapsayıcılıkla finansal ürünlere erişim her geçen gün kolaylaşıyor. Bu ürünleri geliştiren biz sektör çalışanlarının değişime sürekli ayak uydurması gerekiyor. Fintech, teknolojik gelişmelerle son derece iç içe olan dinamik bir sektör. Dolayısıyla bu alandaki gelişmeleri yakından takip etmek çok önemli. Bu sektörde kariyer planlayanların teknoloji okur yazarlığı konusunda yatırım yapmaları ve kendilerini güncel tutmaları gerekiyor. Ayrıca uzmanlık alanlarıyla ilgili teknik altyapılarını güçlü kılmak, sektörde rekabet avantajı elde etmek isteyen kadınlar için çok kıymetli olacaktır. Finansal teknoloji sektörü, paydaşı ve ekosistemi geniş olan bir sektör bu nedenle sosyal beceri ve iletişim yetkinlikleri de çok önemli. Müzakere becerisi, iletişim, takım çalışması, iş birliği oluşturma, esneklik ve karar alma becerisi önce çıkan sosyal yetkinlikler arasında yer alıyor.

Kadınlara yönelik beklentiler hem iş hem de sosyal yaşamda oldukça yüksek, teşvik ise yok denecek kadar az. Bu konuda neler yapılabilir?
Burada pozitif ayrıştığımızı gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Architecht olarak kadın çalışma arkadaşlarımızın; eğitim, aile ve sosyal hayatlarını da gözeterek çok kıymetli olanaklar sağlıyoruz. Annelik izni, part time çalışma, esnek ve uzaktan çalışma, lisansüstü eğitim teşvikleri, iş yaşam dengesi, okulun ilk günü ve karne izinleri gibi uygulamalarımız var. Ayrıca doğum sonrasında kadın çalışma arkadaşlarımız üç yıl süre ile tamamen uzaktan çalışma hakkına sahipler. Esnek çalışma modelimizle arkadaşlarımız ihtiyaçları doğrultusunda çalışma düzenlerini kendileri belirleyebiliyor. Tüm bu güzel uygulamalar çok kıymetli. Aile ve sosyal hayattaki mutluluk direkt iş süreçlerine de yansıyor. Bu sebeple biz tüm süreçlerimizde önce insan önce çalışan diyoruz. Geliştirdiğimiz insan kaynakları uygulamalarında sadece çalışma arkadaşlarımızı değil tüm aileyi kapsayıcı süreçler inşa etmeye gayret gösteriyoruz. Burada çalışan hiçbir kadın arkadaşımızın evli ya da çocuk sahibi olduğu için kariyer basamaklarında geride kalma gibi bir durumu söz konusu olamaz. Attığımız bu adımların karşılığını kadın çalışma arkadaşlarımızdaki oldukça düşük turnover oranımızla somut bir şekilde görüyoruz. Elbette sektörümüzdeki birçok kurumda da benzer güzel uygulamalar vardır. Kadınların sosyal hayattaki yerini de düşünerek tüm şirketlerden benzer uygulamaları görmeyiz arzu ediyoruz.

Hem Dünya Kadınlar Günü hem de Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağımız bu özel yıl vesilesi ile duygularınızı öğrenebilir miyiz?
Malumunuz geçtiğimiz ay ülkemiz büyük bir afetle sarsıldı. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılına bu şekilde giriyor olmak hepimizi derinden üzdü. Bu vesile ile deprem bölgesinde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifa, geride kalanlara ise büyük sabırlar diliyorum. Allah böyle afetlerin tekrarını bizlere göstermesin.
Buradan sizlerin aracılığıyla; sevgileriyle, merhametleriyle, emekleriyle hayatımıza değer katan ve yaşamı güzelleştiren tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü tebrik ediyorum. Yılın sadece bir gününde değil her gün birliğimize ve birbirimize olan desteğimizi arttırmamız gerektiğine inanıyorum. Bu inançla, kadın yöneticiler olarak üzerimize düşen görevlerin fazlasını yapmaya her zaman hazırız.