Tüm Haberler
Bilişim sektöründe faaliyet gösteren Architecht’in katılım bankacılığına özgü sunduğu hizmetleri, Genel Müdür Dr. Mücahit Gündebahar’dan dinledik. photo

Bilişim sektöründe faaliyet gösteren Architecht’in katılım bankacılığına özgü sunduğu hizmetleri, Genel Müdür Dr. Mücahit Gündebahar’dan dinledik.

Architecht, 2015 yılında Kuveyt Türk Katılım Ban kası’nın bir iştiraki olarak faaliyetlerine başladı. Kurulduğu yıldan bu yana fnansal teknolojiler- (FinTech) alanında ülke ekonomisine katkıda bulunan firma, ürün gamını sürekli geliştiriyor. Öyle ki katma değerli ürünlerden biri olan ApiGo, 2020 yılı içerisinde Middle East Stevie Awards’ta yeni ürün kategorisinde altın ödül kazandı. Bizler de katılım bankalarına özel teknolojik çözümleriyle dikkat çeken Architecht’in kuruluş serüveninden ulaştığı noktaya kadar birçok konuyu, Genel Müdür Dr. Mücahit Gündebahar ile detaylandırdık. Gündebahar, “Türkiye’de katılım fnans sektörünün yarısına hizmet vermek ve Avrupa’da ilkleri gerçekleştirmek bizim için oldukça büyük bir sevinç. İnşallah geliştirdiğimiz yeni ürünlerle katılım bankacılığı sektörüne katkı sağlamaya devam edeceğiz.” diyor.

Kuveyt Türk’ün yüzde 100 iştiraki olarak faaliyet gösteren Architecht’in kuruluş hikâyesini sizden dinleyebilir miyiz?

Bildiğiniz gibi Architecht, Kuveyt Türk’ün %100 iştiraki olarak kurulmuş bir finansal teknoloji şirketi. Hikayemiz Kuveyt Türk Bilgi Teknolojileri olarak kendi bankamız için geliştirdiğimiz ana bankacılık uygulaması BOA’ya dayanıyor. Uçtan uca katılım bankacılığının tüm süreçlerine uygun modern bir sistemi hayata geçirirken bunun sektörde de ihtiyaç olacağını öngörerek ilerledik. BOA’yı hayata geçirmemizden kısa bir süre sonra da sektörde büyük bir ihtiyaç olduğu öngörümüz doğrulandı. Yeni kurulacak olan kamu katılım bankalarının sistemlerimize olan ilgisi ile şirket kurma aşamasına geçtik diyebiliriz. Malum, bir banka olarak ana faaliyetleriniz haricinde gelir getirici bir iş yapamıyorsunuz. İşte Architecht’in hikayesi Kuveyt Türk’ün 30 yılı aşkın bilgi teknolojileri tecrübesiyle böyle ortaya çıktı.

Architecht olarak geliştirdiğiniz ve uluslararası platformlar tarafından da ödüle layık görülen FinTech ürünleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

BOA finansal teknoloji çözümümüz sektöre değer katmasının yanı sıra birtakım farklı ihtiyaçları daha iyi anlamamıza sebep oldu. Bu anlamda ana bankacılık sistemi haricinde katma değerli ürünler de geliştirmek istedik. Bunların başında ApiGo ve PowerFactor geliyor. ApiGo, Avrupa merkezli bir açık bankacılık yönetmeliği olan PSD2 uyumlu API Gateway olarak hizmet verirken PowerFactor de finans uygulamalarının kullanıcı güvenliğini sağlamaya devam ediyor. ApiGo bu yıl Middle East Stevie Awards’tan yeni ürün kategorisinde altın ödüle layık görüldü. PowerFactor ise bir hizmet olarak yazılım (SaaS) modeliyle şimdi tüm dünyaya açılacak.

Türkiye’de hizmet veren katılım bankalarına ne tür çözümler sunuyorsunuz? Bu hizmetlerin söz konusu bankalara sağladığı avantajları detaylandırır mısınız?

Bugün katılım bankalarının çoğu BOA sistemimizi kullanıyor. Emlak Katılım Bankasını teknik anlamda, Banka ve bizdeki çalışma arkadaşlarımızın yoğun gayretleriyle üç dört ay gibi kısa bir sürede ayağa kaldırdık. Türkiye’nin ilk faizsiz yatırım bankası Golden Global de bizi tercih etti. Avrupa’nın ilk katılım bankası KT Bank AG ile sistemimizi Almanya merkez bankası BaFin ile uyumlu hale getirdik. Türkiye’de katılım finans sektörünün yarısına hizmet vermek ve Avrupa’da ilkleri gerçekleştirmek bizim için oldukça büyük bir sevinç. Bu bahsettiğim çözümlere ek olarak katılım finans sektörüne, emeklilik ve sigorta şirketleri de dahil olmak üzere, özel çözümler üreterek teknoloji ortağı oluyoruz. Geliştirdiğimiz yeni ürünlerle katılım bankacılığı sektörüne katkı sağlamaya devam edeceğiz inşallah.

Architecht, kurulduğu sene Türkiye’nin ilk 500 bilişim şirketi arasına girmeyi başardı. Bu başarının altında neler yatıyor?

Bahsettiğim gibi Architecht kurulduğunda 30 yıllık bir kurumun kültürü ve birikimiyle kuruldu. Bu böyle olunca tecrübemizi kolaylıkla bir teknoloji gücüne çevirebildik. Vakıf Katılım Bankasını sıfırdan ayağa kaldırmak için sarf ettiğimiz çaba da buna eklenince teknoloji anlamında çok hızlı ön plana çıktı. Aslında yıllarca emek verdiğimiz BOA’nın müşterilerimize sağladığı katma değeri olarak cevap verebilirim bu sorunuza.

Ülke ekonomisine katkı sunan ihracat operasyonlarınızla ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Yakaladığımız ivme elbette ki sadece Türkiye’de değil yurt dışında da ilgiyle karşılandı. Katılım bankacılığı bilgi sistemlerini ilk kez oluşturan şirketlerden ve ana iştirakimiz Kuwait Finance House’un teknoloji şirketi ITS ile yeni bir katılım bankacılığı platformu geliştirmeye ve bunu dünyadaki tüm sektöre yaymaya karar verdik. Bu stratejik ortaklığımız bizi Türkiye’de finansal teknoloji ihracatında da ön plana çıkardı. Bu bağlamda oyun ihracatını dışarıda tuttuğumuzda Türkiye yazılım ihracıtının %7’sini biz üstlendik. Bu projemizi de bitirmeye çok yakınız. Kısa bir süre içinde adından daha çok söz ettireceğine inanıyoruz.

Türkiye’nin FinTech konusunda geldiği noktayı nasıl değerlendirirsiniz?

Finansal teknolojiler Türkiye’de son 10 yıldır ciddi bir ilgi görmeye başladı. Özellikle ana bankacılık sistemleri konusunda Avrupa ve Amerika’ya kıyasla oldukça ilerideyiz. Mobil bankacılıkta dünyaya liderlik ediyoruz. Tabi fintechler sektörün daha az gelişmiş tarafları için yeni hamleler yaparak bankacılığı da çevik tutmaya başladı. Ödeme kuruluşları ve elektronik para şirketlerine olan ilgiyi gelen yurt dışı yatırım ve satın almalardan görebiliyoruz. Türkiye fintech sektörü tüm dünyada takip ediliyor. Yatırımcılar iştahlı. Ancak sektörün daha ileriye gitmesi için başta mevzuatın hızlı bir şekilde uyum sağlaması lazım. Denetimi artırırken çevikliği de ileriye taşımamız lazım.

Önümüzdeki döneme ilişkin hedefleriniz ve projelerinizi bizlerle paylaşır mısınız?

Dünya genel anlamda finansal teknoloji ile birlikte yazılımı bir hizmet olarak ürünleştirme peşinde. Artık yazılımlar lisansı ile satılmıyor, hizmet olarak abonelikle satılıyor. Burada ciddi bir yükseliş var. Biz de küresel anlamda SaaS ve fintech birleşiminde ürünler üreterek dünyayı değiştirebilecek yeni ürünlerle piyasaya çıkmak ve Türkiye’yi yurt dışında önder ve yol gösteren bir finansal teknoloji şirketi olarak temsil etmek istiyoruz.

Eklemek istedikleriniz…

Son olarak şunları söylemek isterim. Finansal teknoloji sektöründe işbirliği yapmak isteyen tüm şirketlere kapımız açık. Bizler yetiştiğimiz kültür itibariyle bilgiyi stoklamaya değil paylaşmaya çalışıyoruz. Yetiştirdiğimiz insan kıymeti de bunu gösteriyor. Gerek çalışma kültürü olsun gerekse de iş yapma kültürü olsun Architecht’e adım attığınızda kaliteyi hissedeceğinizi temin edebilirim. Geleceğin finans ve teknoloji dünyasını şekillendirmek isteyenlere buradan açık bir çağrı yapmış olalım.