Tüm Haberler
Dr. Mücahit Gündebahar PSM Dergisi Röportajı photo

Dr. Mücahit Gündebahar PSM Dergisi Röportajı

 1. 2021 yılı Küresel Fintech yatırımlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
  2021 yılının birinci çeyreği risk sermayesi destekli fintechler için yatırımlardan, işlem sayılarına; işlem sayılarından mega yatırım turlarına kadar birçok alanda rekorlar dönemi oldu. İçinde bulunduğumuz yılın ilk üç ayında, risk sermayesi destekli fintech firmaları dünya çapında toplam 22,8 milyar dolar yatırım alarak 2018 yılının ikinci çeyreğindeki 22,3 milyar dolarlık toplam yatırım rekorunu kırmış oldu. İşlem sayıları açısından ise küresel olarak yükseliş söz konusu olup Afrika kıtası dışında tüm kıtalarda artış gözlemlendi. Bu dönemde gerçekleşen 614 işlem, 2019 yılının son çeyreğinden bu zamana kadar gerçekleşen en yüksek işlem sayısı oldu. Mega yatırım turlarının, yani 100 milyon doların üzerindeki yatırım turlarının sayısı ise bu dönemde 57 oldu. Böylece 2018 yılının birinci çeyreğinden bu zaman kadar en yüksek sayıya ulaştı.
  Risk sermayesi parasının hangi sektörde faaliyet gösteren fintechlere aktığını görmek; piyasada en çok hangi finans sektörlerinin, bölgelerin ve belirli rakiplerin en çok dikkat çektiğini anlaşılmasına yardımcı olur. Bu bakış açısı, stratejilerin önceliklendirilmesine katkı sağlayabilir. Bu açıdan söz konusu rekorlara yakından baktığımızda ödemeler, dijital cüzdan ve para transferi alanlarında faaliyet gösteren fintech firmaları öne çıkan sektörler arasında yer aldığını görmekteyiz.
  CB Insights Fintech 2021 ilk çeyrek raporuna baktığımızda; söz konusu alanlarda faaliyet gösteren fintech firmalarının aldığı yatırımlar 2020 yılının son çeyreğine göre %188 artarak 6 milyar dolara; işlem sayıları %50 artarak 114’e yükseldiğini görüyoruz. Böylece, en çok işlem gerçekleşen ve en fazla yatırım alan ikinci fintech sektörü oldu. Buna ek olarak, toplam yatırım tutarının %75’ini 18 mega yatırım turu oluşturdu. Ödemeler sektöründe değerlendirebileceğimiz e-para ve ödeme kuruluşları da dikkat çeken alandadır.
 2. Türkiye’de e-para ve ödeme şirketlerinin geleceği hakkında öngörüleriniz nelerdir?
  Türkiye’de hali hazırda lisanslı aktif 22 adet e-para kuruluşu ve 34 adet ödeme kuruluşu bulunmaktadır. Bildiğimiz kadarıyla bir bu kadar da lisans almayı bekleyen firmalar var. Durum böyle olunca ciddi bir rekabet ortamı bekleniyor. Bu rekabet ortamında hızlı büyüyen e-para ve ödeme şirketleri kaliteli teknolojik altyapı entegrasyonunu en kısa sürede gerçekleştirerek kendi faaliyet alanlarına odaklanan firmalar olacaktır.
 3. Architecht’ten kısaca bahsederek, Architecht’in e-para ve ödeme şirketlerine sunduğu ürünleri bizlerle paylaşabilir misiniz?
  Malumunuz Architecht faaliyetlerine 2015 yılında başladı her ne kadar genç bir şirket olarak görünsek de finansal teknolojilerdeki tecrübemiz bir hayli eskiye dayanmaktadır. Architecht olarak 30 yıllık finansal teknoloji deneyimini bünyemizde barındırıyoruz. Bu deneyimimizle, başta ülkemiz olmak üzere dünyadaki fintech ekosistemine öncülük edecek küresel bir marka ve unicorn olma vizyonuna sahibiz. Bu vizyon doğrultusunda iş modellerimizi sürekli güncelliyor ve yeni ürün yatırımları yapıyoruz. Sizin de bildiğiniz gibi dünyada genel anlamda finansal teknoloji ile birlikte yazılım, hizmet olarak ürünleştirilmekte. Artık yazılımlar lisansı ile satılmaktan ziyade hizmet olarak abonelikle sunuluyor. Burada ciddi bir yükseliş gözlemliyoruz. Biz de küresel anlamda SaaS ve fintech birleşiminde ürünler üreterek burada da söz sahibi olmak ve Türkiye’yi yurt dışında önder ve yol gösteren bir finansal teknoloji şirketi olarak temsil etmek istiyoruz. Bu kapsamda lansmanını şubat ayında yaptığımız; SaaS versiyonuna ilave olarak on-premise modeliyle de çalışabilen Airplatform isimli ürünümüzle e-para ve ödeme şirketlerinin teknolojik altyapılarını uçtan uca sağlayabiliyoruz.
 4. Airplatform ürününüzün e-para ve ödeme kuruluşu şirketlerine sunduğu avantajlar nelerdir?
  Airplatform için bizim şöyle bir mottomuz var: “İhtiyacınız olan teknolojik altyapıyı Airplatform’a bırakın, siz ana faaliyetlerinize ve büyümeye odaklanın” diyoruz. Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:
  1. Hızlı ve Kolay Kurulum
   Müşterilerimiz hiçbir IT sürecine dahil olmadan, uygulama kendi uzman kadrolarımız tarafından kurulur, yönetilir ve bakımları yapılır.
  2. Hızlı Büyüme
   Müşterilerimizin sadece ana faaliyetlerine odaklanmasına ve pazarını geliştirmesine olanak sağlar.
  3. Maliyetlerinizi Optimize Edin
   Yetenekli ve uzman teknoloji insan kaynağı bulmanın zor ve rekabetin yüksek olduğu bilgi teknolojileri sektöründe, bu kaynağın maliyeti de yüksektir. Airplatform bu nokta da büyük bir avantaj sağlıyor: Müşterilerimizin teknik kadro çalıştırmasına gerek olmadan uygulamalarının özelleştirilmesini Airplatform ekibine aktarmaları yeterlidir.
  4. Ölçeklenebilir
   Az sayıda veya milyonlarca müşteriniz olsun Airplatform ile her zaman sorunsuz ve yüksek performans ile hizmet alabilirsiniz.
  5. Kullandıkça Öde
   Bildiğimiz üzere güncel ve yüksek teknoloji oldukça maliyetli ve sadece sermayesi yüksek firmalar tarafından karşılanabilmektedir. Airplatform kullanıcıları, ödemelerini müşteri sayılarına göre aylık olarak gerçekleştirirler. Peki bu ne demek? Kullandıkça öde fiyatlandırmamız butik fintech’lerin de uygun maliyetlerle yüksek ve sürekli güncellenen teknolojik altyapıya erişmesine olanak sağlamaktadır.
 5. Airplatform’u mevcut diğer SaaS ürünlerden ayıran ne gibi özellikleri var.
  Öncelikle BDDK ve Merkez Bankası standarlarında ve daha önce birçok sertifikasyondan geçmiş teknik ve iş mimarimiz var. Bunun haricinde piyasa koşullarına hızlıca uyumlanmak için gerekli olan Low Code - tanım tabanlı sistemlerimiz bulunuyor. Bunlar:
  • BPM
  • BRE
  • Fraud
  • Muhasebe
  • Raporlama
  • Komisyon
  • Slip

  Son olarak hızlı onboarding sürecine olanak sağlayan sistemler, güncel teknolojilerle sunulmuş API uçları yer almaktadır.

 6. Dergimizden de haberini yaptığımız üzere Airplatform’un lansmanını bu yıl başında gerçekleştirdiniz. Bu süre zarfında Airplatform’a olan ilgiden/talepten memnun musunuz?
  Airplatform’un lansmanını yaptığımız Şubat ayından itibaren, ürünümüze e-para ve ödeme kuruluşlarının yoğun talebi oldu. Hedef kitlemiz olan e-para ve ödeme kuruluşlarına ilave olarak kendi dijital cüzdanlarını oluşturmak veya fatura ödeme hizmeti vermek isteyen zincir mağazaların da ilgisi oldukça yüksekti.
  Buna ilave olarak sizlerin de yakından takip ettiğiniz üzere geçtiğimiz ay gerçekleşen IDC Finans Zirvesi 2021’de, finans teknoloji ödülleri sahiplerini buldu. Henüz sektörümüzün en genç oyuncuları arasında yer alan Airplatform’un 88 proje arasında kendi kategorisinde birinciliğe layık görülmesi bizleri oldukça gururlandırdı. Hem sektörün hem de IDC gibi prestijli kurumların ürünümüze gösterdiği ilgi motivasyonumuzu daha da arttırıyor.

 7. Airplatform ile ilgil teknik bilgi almak ve ürünle ilgili gelişmeleri yakından takip etmek isteyen sektör temsilcilerini hangi kanallara yönlendirmek isterseniz.
  Airplatform.com websitemizden 30 saniye içinde canlı demo görüşmesi planlayarak ürün ekibindeki arkadaşlarımızdan doğrudan bilgi alabilecekleri gibi twitter ve linkedin sosyal medya hesaplarımızdan da ürünle ilgili son gelişmeleri takip edebilirler.
  Özetlemek gerekirse, Airplatform’un Türkiye’de devrimsel nitelikte bir iş modeli sunacağına inanıyoruz. Dijital bankacılıkta ortaya koyduğumuz başarıyı e-para ve ödeme kuruluşlarına teknolojik altyapı sunma konusunda da ilerleteceğiz.