Tüm Haberler
Airplatform: Architecht’ten SaaS e-Para ve Ödeme Platformu
 photo

Genel Müdürümüz Ökkeş Emin Balçiçek, Fintechtime Ocak Sayısında Architecht olarak 2023’ü Değerlendirerek, 2024 Beklentilerini anlattı

2023 Değerlendirmeleri

Öncelikle Cumhuriyetimizin 100. yılını geride bıraktığımız bu özel yılda bu vatanı bizlere miras bırakan, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm kahramanlarımızı bir kez daha rahmetle ve minnetle anıyoruz. Sizlerin de bildiği gibi Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladığımız 2023, hepimizin yüreklerinde derin üzüntüler bırakan asrın felaketiyle başladı maalesef. Ailesi depremden etkilenmiş birisi olarak hayatını kaydeden tüm vatandaşlarımıza tekrar baş sağlığı dilemek istiyorum. Allah geride kalanlara sabırlar versin ve bu acıları bizlere tekrar yaşatmasın.

2023, Architecht’in istikrarlı bir şekilde büyümesini sürdürdüğü harika bir yıl oldu. 2022’ye kıyasla gerek finansallarımız gerekse insan kaynağımızda oldukça hızlı bir büyüme yakaladık. 2023 yılını bir önceki yıla oranla finansal olarak yüzde 400 büyümeyle kapattık. Sene başında 600 kişiden oluşan ekibimiz yıl sonu itibarıyla 720’ye yükseldi. Kuveyt Türk Bilgi Teknolojileri Grubuyla güçlerimizi birleştirerek başladığımız 2023; organizasyon yapımızı güçlendirdiğimiz, yeni ürün yatırımları yaptığımız, Türkiye’nin en önemli teknoloji geliştirme merkezlerinden biri olan Teknopark İstanbul’da üçüncü ofisimizi açtığımız, teknoloji modernizasyonunu başlattığımız ve yeni banka kurulumlarına tüm hızımızla devam ettiğimiz verimli bir yıl oldu.

Birleşme sonrasında daha önce kendi şirket kültürümüze uyarlamış olduğumuz çevik çalışma çerçevemiz olan The Architecht Model’i tüm kadrolarımıza hızlıca yaygınlaştırmaya başladık.

Architecht olarak amacımız sadece birey ve takım bazında çeviklik kazanmak değil, bununla beraber şirketin tamamını, ölçeklenebilir yüksek performanslı çevik bir şirket haline dönüştürmektir. Bu yaklaşım ekiplerimizi güçlendirirken müşterilerimize de daha iyi hizmet sunmamızı sağlıyor.

The Architecht Model’i başarıyla hayata geçirirken yılın ilk yarısında yeni ürün yatırımlarımıza devam ettik. Bu kapsamda uçtan uca kartlı ödeme sistemleri ürünümüz BOA Card’ın lansmanını Mayıs ayında gerçekleştirdik. Ana odağımız olan bankacılık platformunda ise yine güzel işlere imza attık. Türkiye’nin ilk lisanslı dijital bankası olan Hayat Finans ana bankacılık platformumuzu kullanarak bu yıl faaliyetlerine başladı. Yakın zamanda TOM Bank da aynı şekilde faaliyetlerine başlayacak. Böylece ülkemizde bulunan 61 bankanın 10’u bizim geliştirdiğimiz ana bankacılık çözümüyle hizmet verir duruma geldi. Bu dönemde yatırım bankalarıyla da iş birliğimizi artırmaya devam ettik. Yılın son çeyreği itibarıyla Asır Bank’ın da aramıza katılmasıyla birlikte hizmet verdiğimiz yatırım bankası sayısı beşe yükseldi. Böylece 2020’den bu yana kuruluş izni alan 8 yatırım bankasının 5’i yolculuğuna bizimle devam ediyor. Sektöre sunduğumuz bu hizmetlerin yanında ana hissedarımız olan Kuveyt Türk’ün bütün teknoloji ihtiyaçlarını karşılamak gibi bir misyona sahibiz. Bu anlamda bankamızın stratejik hedeflerine ulaşmasında önemli bir yol arkadaşı olarak yer alıyoruz.

2023’ün önemli gündemlerinden bir tanesi de BDDK’nın uzaktan kimlik doğrulama ve işlem güvenliği alanında yayımladığı güncel tebliğe uyumlanma konusuydu. Burada BDDK tebliği kapsamında mobil uygulama ve işlem güvenliği ürünümüz PowerFactor’ü regülasyonla tamamen uyumlu olacak şekilde çalışmalarımızı tamamladık. Yakın zamanda bu alanda önemli bir lisansa sahip olmayı hedefliyoruz. Daha önce farklı mecralarda da dile getirdiğimiz gibi özellikle 2024 yılında PowerFactor ürünümüzle pazar lideri olmayı amaçlıyoruz.

Tüm bu gelişmelerin yanında sistemlerimizi de en güncel ve sağlam teknolojilerle yenilemeye devam ediyoruz. Bu kapsamda BOA Ana Bankacılık ve Teknoloji Platformumuzun altyapılarını Microsoft .NET Core teknolojisiyle modernize ediyor, Microfrontend teknolojilerle çalışan BOA One Web Platformumuzun kullanıcı deneyimi güçlendiriyor, OBA isimli Cloud Native Mikroservis Bankacılık Platformumuzu hayata geçiriyor, API öncelikli stratejimiz ile daha kolay bir entegrasyon kabiliyeti sunuyor ve İnsan kaynağı verimliliğini teknoloji ile destekliyoruz. 2024 yılında bu yenileme çalışmalarına tüm hızımızla devam edeceğiz ve sistemlerimizi daha esnek, daha stabil ve daha modern bir yapıya dönüştürmüş olacağız. Bu yaklaşımımız sayesinde müşterilerimize; yüksek performanslı ve verimli bir bankacılık deneyimi sunacağız.

Ürün ve teknoloji odağında olduğu gibi insan kaynakları alanında da her zaman üzerimize düşenin en iyisini yapmaya devam ediyoruz. Ekiplerimiz inanılmaz bir hızla büyüyor. Ülkemizin en iyi okullarından mezun olan genç yeteneklerin oldukça ilgi gösterdiği bir teknoloji şirketiyiz. Bunda hiç şüphesiz insanı merkeze alan, “Önce İnsan Önce Çalışan” ilkemizin büyük bir payı var. Tüm süreçlerimizdeki insan odaklı yaklaşımlarımız sayesinde son dört yıldır Türkiye’nin en iyi işverenleri arasında yer alırken bu sene ülkemizin en iyi teknoloji şirketi seçildik ve hatta Avrupa listelerine giren ilk teknoloji şirketi olduk. Başarılar güzel uygulamaları da beraberinde getiriyor. 2023’te Sepetim ve Gelişim Mutfağı gibi öncü uygulamaları süreçlerimize dahil ederek çalışma arkadaşlarımızın istifadelerine sunduk. Her zaman söylediğimiz gibi en değerli varlığımız olan insana yatırım yapmaya devam edeceğiz.

2023’te sosyal sorumluluk anlayışıyla tasarladığımız yetenek odaklı çok güzel projelere imza attık. Mühendislik dışı farklı disiplinlerden yeni muzunları istihdam etmek üzere hazırladığımız Train&Work projemiz sektörümüzde oldukça ses getirdi. Binlerce gencin başvuru yaptığı Train&Work projemizde 6 ay boyunca yazılımcı adaylarımıza çok kapsamlı bir teknik eğitim verdik. Üstelik bu süre zarfında kendilerine düzenli maaş ödemesi de gerçekleştirdik. Programı başarıyla tamamlayan 20 arkadaşımızı ise Architecht’te tam zamanlı olarak istihdam ettik. Sektörümüze nitelikli yazılımcı kazandırmayı amaçlayan bu tarz programları geliştirmeye devam edeceğiz.

2024 Beklentileri

2024 yılında ana odaklarımızdan biri az önce de belirttiğim gibi teknolojik altyapımızı güncelleyerek daha esnek, daha stabil ve daha modern bir yapıya dönüştürmek olacak. Bununla beraber yeni ürün yatırımlarımıza da devam edeceğiz. Architecht olarak istikrarlı bir şekilde, finans sektörünün spesifik ihtiyaçlarına çözüm sağlayan ürünler ve hizmetler geliştirmeyi önemsiyoruz. Bu kapsamda 2024 yılında; finans bulutu, siber güvenlik, eğitim ve danışmanlık gibi yeni hizmet kanalları oluşturacağız. Tüm bu çalışmalara ek olarak iç ve dış API kullanımını yaygınlaştıran "API First" stratejimiz ile ürün ve hizmetlerimizi modüler ve entegrasyonu kolay bir yapıya kavuşturacağız. Bu yaklaşım sayesinde BOA Ana Bankacılık ve Teknoloji Platformumuzun sektörde daha geniş bir ürün yelpazesi sunmasını sağlayacağız. Sadece teknolojik altyapıya değil, aynı zamanda insan kaynaklarımızın da etkin ve verimli kullanılmasına büyük önem veriyoruz. Bu bağlamda low-code ve no-code platformlar üzerindeki araştırmalarımızı yoğunlaştırıyoruz. ChatGPT ve Copilot gibi ileri teknolojilerle entegre bir geliştirme platformu kullanıp yazılım geliştirme süreçlerini optimize ederek verimliliğimizi arttıracağız. GenAI ile ilgili dünyadaki tüm gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Ürünlerimizi ve sistemlerimizi üretken yapay zekayla besleyeceğimiz bir döneme giriyoruz.

PowerFactor ürünümüzle önümüzdeki dönemde pazar lideri olmayı planlıyoruz. 2024’ü kartlı ödeme sistemleri alanında uçtan uca hizmet sunan BOA Card ürünümüzle satış faaliyetlerimizi artıracağımız bir yıl olarak görüyoruz. Açık bankacılık ve API yönetimi platformumuz Airapi ile farklı sektörlerde de ürünümüzün kullanılmasını hedefliyoruz. Ana odağımız olan Ana Bankacılık Platformlarımızda ise 2024’de de en güçlü teknoloji sağlayıcısı konumunda olacağımıza inanıyorum. Tüm bunların yanında uluslararası alanda, daha fazla banka ve finans kurumuna hizmet vererek global pazarımızı genişletmeyi planlıyoruz. MENA, Avrupa ve Türki Cumhuriyetler’de Airapi ve PowerFactor odaklı satış faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Ayrıca, Almanya’da KT Bank AG ile birlikte dijital dönüşüm yolculuğumuza devam ederek, Avrupa pazarında farklı bankalara çözümler sunmayı hedefliyoruz.

Özetle sektördeki öncülüğümüzü koruyarak, müşteri deneyimini daha ölçeklenebilir, performanslı, modern ve etkin bir hale getirme hedefimiz doğrultusunda çalışmalarımıza devam edeceğiz. En güncel ve en sağlam teknolojileri kullanarak bankacılık ve finans sektörüne değer katmayı sürdüreceğiz.