Tüm Haberler
ApiGo Berlin NextGenPSD2 Danışman Grubuna Katıldı photo

ApiGo Berlin NextGenPSD2 Danışman Grubuna Katıldı

Yerli teknoloji şirketi Architecht tarafından geliştirilen ve PSD2 uyumlu açık bankacılık uygulamaları geliştirilmesine yardımcı olan bulut tabanlı ApiGo, Berlin NextGenPSD2 danışman grubuna katıldı.

Finansal işletmeler için açık bankacılık giderek daha önemli hale geliyor. Geleneksel finansal kurumlar, Açık Bankacılık çözümleri ile ürün ve servislerini üçüncü partilere erişime açıyor. Diğer yandan FinTech’ler bu sayede katma değerli ürünler ile geleneksel finans sektörünü geliştiren çözümlere imza atıyorlar. Açık Bankacılığın temel bileşenlerinden birisi olan API çözümleri ise yine FinTech’lerin önemli çalışma alanlarından birisini teşkil ediyor.

Yerli teknoloji şirketi Architecht tarafından, bankalara ve finansal şirketlere uçtan uca SaaS (software as a service) hizmet sağlayan “PSD2 uyumlu Açık Bankacılık” ürünü ApiGo bu çözümlerden birisi. ApiGo, PSD2 (The Payment Services Directive-2/Ödeme Hizmetleri Direktifi-2) uyumluluğu ile bankaların regülasyon süreçlerini kolaylaştırmayı hedefliyor. Gerek geleneksel finansal kuruluşlar, gerekse FinTech’lerin açık bankacılık ile yeni iş modelleri sunabilmesi için teknolojik altyapıyı sağlıyor. “Stevie Award” tarafından birincilik ödülüne de layık görülen ApiGo, Berlin NextGenPSD2 danışman grubuna da katıldı. Berlin NextGenPSD2 Grubunda şu anda 10 farklı Euro bölgesi ülkesinden ve Birleşik Krallık, İsveç, Danimarka, Norveç, İzlanda, Türkiye, Bulgaristan, Macaristan, Rusya, Sırbistan ve İsviçre’de faaliyet gösteren 26 büyük oyuncu yer alıyor. Toplamda 25 milyardan fazla banka/kredi kartını temsil eden bir güce sahip. Berlin NextGenPSD2 Grubu çalışmalarında, pazara etkin SEPA ödeme hizmetleri sağlamak için gerekli olan ödeme planlarının ve işleme faaliyetlerinin gerçek anlamda ayrıştırılmasını sağlamayı amaçlıyor.