İçeriğe geç
Anasayfa » Mobil Uygulamalar İçin Etkili Metinler Oluşturmak

Mobil Uygulamalar İçin Etkili Metinler Oluşturmak

Mobil Uygulamalar İçin Etkili Metinler Oluşturmak

Mobil uygulama metinleri, uygulamanın türüne bağlı olarak kendine özgü bir yaklaşımla ele alınmalıdır. Yaratıcı, yönlendirici, ihtiyaca yönelik olması gibi.

Her geçen gün yeni bir mobil uygulama cep telefonlarımızdaki yerini alıyor. Bu uygulamalar, akıllı cihazların ve internet erişiminin yaygınlaşmasıyla günlük hayatın vazgeçilmezi haline geldiler. Artık her yaştan insan gün içinde birden fazla uygulamayı kullanarak hayatını, ilişkilerini ya da işlerini planlıyor veya yönetiyor.

Kimi hayatı kolaylaştıran, kimi eğlence kimi de iletişim amaçlı bu uygulamalar birçok farklı işleve, dolayısıyla bu işlev doğrultusunda hazırlanmış görsel ve metinsel içeriklere sahip. Elbette işlevini en etkili şekilde yerine getirmesi hedeflenen bu uygulamaların kaliteli içerikler sunması çok önemli. Peki bunu nasıl yapacaklar? Etkili mobil uygulama metinleri oluştururken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Bu soruların net bir cevabı olmamakla birlikte farklı kriterlerin göz önünde bulundurulması gerektiği aşikar. Menüler, butonlar, bildirimler, uyarı veya bilgilendirme mesajları gibi uygulama içerisindeki birçok metin, kullanıcı üzerinde etki yaratmayı, uygulamanın kullanımını kolaylaştırmayı hedefler. Uygulamayı hedefe ulaştıracak bu metinlerde aranan bazı özellikleri derledik.

İhtiyaca Yönelik Metinler

Mobil uygulamalar insanların çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirilirler. Bu nedenle uygulama içerisindeki metinlerin ihtiyaca ve kullanıcı taleplerine çözüm olacak şekilde hazırlanması gerekir. Bir e-posta uygulamasında gönderme / alma seçeneklerine ilişkin buton metinlerinin belirsiz olması düşünülemez.

Yönlendirmeli

Yüklediğimiz uygulamalar üzerinden birtakım işlemler gerçekleştiririz. Bu işlemleri gerçekleştirirken neyi, nasıl yapacağımızı kolay ve hızlı şekilde anlayabilmemiz doğru kurgulanmış metinler sayesinde olur. Karşılaştığımız bir hata mesajı, bizi çözüme götürecek yönlendirmeyi sağlamalıdır. Mobil uygulama metinlerini hazırlarken soru işaretine yer vermeyecek içerikler sunmamız gerekir.

İmla Kuralları

İster bir mobil uygulama, ister başka bir ortam içeriği… Tüm metinler ilgili dilin imla kurallarına uymalı, yazım yanlışları konusunda hassasiyet içermelidir. İmla kurallarına uymayan içerikler, marka değerine ve profesyonellik algısına olumsuz etki edecektir.

Deneyimler ve Geri Bildirimlerden Yararlanın

İçerik çalışmalarının temelini birçok yönden deneyimler oluşturur. Kullanıcı deneyimi kriterlerini göz önünde bulundurmak, bu deneyimler çerçevesinde içerikler oluşturmak ve geri bildirimler doğrultusunda yapılacak metin düzenlemeleri, uygulamanızı öne çıkaracaktır. Kullanıcılarınızın, uygulamanızda yaşadığı olumlu / olumsuz deneyimler ile gönderdiği geri bildirimler, içerik stratejinizi şekillendirecektir ve şekillendirmelidir.

Hedef Kitle Analizi

Uygulama geliştirirken olduğu kadar içerikleri hazırlama aşamasında da hedef kitle analizi doğru bir şekilde yapılmalı, hedef kitlenin beklentileri göz önünde bulundurulmalı, uygulamanın kime nasıl hitap etmesi gerektiği içerik stratejisinde belirlenmelidir. Örneğin; bir alışveriş uygulamasının metinleri, online alışverişe yatkın hedef kitle özellikleri düşünülerek oluşturulmalıdır.

Anlaşılır Metinler

Uygulama içerikleri kolay anlaşılabilir olmalıdır. Günümüz kullanıcılarının uzun ve sıkıcı içerikler okumak ya da izlemek istemedikleri bilinen bir gerçek. Bu yüzden kısa, açıklayıcı ve bilgilendirici metinler, her zaman memnuniyeti artıracaktır.

Yaratıcı ve Yenilikçi Olmalı

Bugün marketlerde milyonlarca mobil uygulama yer alıyor. Sayısı her geçen gün artan bu markette fark yaratmanız gereken noktalardan biri de uygulamanızdaki metinler. Yaratıcı metinlerle kullanıcının ilgisini çekebilirsiniz. Örneğin; yaratıcı bir bildirim metni, kullanıcıyı uygulamaya girmesi konusunda teşvik edecektir.

Bazen Metin Yerine İkon / Simge

Mobil uygulamalarda ikon / simge kullanımı oldukça yaygındır. Her zaman metin yazmak doğru bir yaklaşım olmayabilir. Bazı metin ihtiyaçları ikonlar veya simgelerle karşılanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.